Istra

Greenpeace prosvjed na platformi u Puli

Objavljeno: 04.07.2025.

Aktivisti Greenpeacea prosvjedovali na 135 metara visokoj platformi: Crvene alarme i toplinske udare uzrokuju fosilna goriva!

U Puli su danas, usred velikog toplinskog vala koji je zahvatio Europu, aktivisti Greenpeacea iz šest zemalja prosvjedovali na bušaćoj platformi Labin. Na visini od 135 metara postavili su transparente “Stop Gas” i “Start Future”, poručivši kako je vrijeme za plan napuštanja fosilnih goriva i prelazak na obnovljive izvore energije, u kojima Hrvatska ima veliki, ali neiskorišten potencijal.

Zahtjev za prestanak ulaganja u plin

Greenpeace upozorava kako plin, iako se često prikazuje prihvatljivim, šteti okolišu na svakom koraku – od vađenja do korištenja. Aktivisti naglašavaju da bi Europska unija trebala prestati koristiti plin do 2035. godine kako bi se izbjegle još gore klimatske posljedice. Platforma Labin već godinama služi za istraživanje i izradu bušotina za eksploataciju plina iz podmorja, a nova bušenja, prema Greenpeaceu, nisu u skladu s Pariškim klimatskim sporazumom.

Studija o obnovljivoj energiji i kritika novih projekata

Greenpeace je nedavno predstavio studiju prema kojoj Hrvatska do 2030. može dobivati svu električnu energiju iz obnovljivih izvora ako se uloži u sunce, vjetar i mrežu. Ujedno, Hrvatska Vlada planira novih 534 milijuna eura za infrastrukturu LNG terminala na Krku. Greenpeace smatra da je svako ulaganje u novu plinsku infrastrukturu propuštena prilika za ubrzanje prelaska na obnovljive izvore energije i još veća izloženost klimatskim rizicima.

Emisije metana i opasnost za društvo

U ožujku je, u suradnji s CAFT-om, provedeno istraživanje na 27 lokacija u Hrvatskoj, gdje su zabilježene emisije metana na čak 96% lokacija – što je najviši zabilježeni udio u EU. Greenpeace naglašava da ovisnost o fosilnim gorivima produbljuje globalne sukobe i ekonomske neizvjesnosti, a istovremeno koristi naftnim i plinskim korporacijama.

Poziv na akciju i prikupljanje potpisa

Kampanja protiv novih fosilnih projekata traje diljem Europske unije, a do sada je otvoreno pismo potpisalo oko 83 000 ljudi. Aktivisti poručuju kako ulaganje javnog novca u fosilni plin u 2025. predstavlja rizik za okoliš i gospodarstvo, dok je Hrvatska i dalje pri dnu EU po korištenju solarne energije.

Kontakt za više informacija: Perica Štefan, perica.stefan@greenpeace.org, 098 850 263