Istra

Grue – simbol ribarske tradicije Umaga i Savudrije

Objavljeno: 11.02.2025.

Projekt obnove tradicionalnih drvenih dizalica za barke – grua, koje su važan dio ribarske baštine sjeverozapadne Istre, privodi se kraju. Muzej Grada Umaga kroz ovu inicijativu nastavlja očuvanje jednog od prepoznatljivih elemenata lokalne i hrvatske kulturne baštine.

Sam naziv grue dolazi iz istromletačkog govora i znači dizalice, a umijeće njihove izrade proglašeno je nematerijalnim kulturnim dobrom Republike Hrvatske.

Obnova i očuvanje tradicije
Projekt je započeo 2022. godine, a tijekom dvije godine održano je više od 40 edukativnih predavanja i vođenih tura kako bi se javnost bolje upoznala s povijesnom i kulturnom vrijednošću grua. Uz edukaciju, organizirane su i praktične radionice u kojima su sudjelovala i djeca, čime se znanje o ovoj tradiciji prenosi na mlađe generacije.

Obnova je provedena na dvije lokacije – u uvali Lako u Bašaniji i na umaškim gruama u uvali Pozioi, Moela. Zamijenjeni su oštećeni stupovi, postavljeni novi klinovi i kuke, a dizalice su vraćene u prvobitno stanje.

Grue kao jedinstvena baština Umaštine
Grue su prepoznatljiv simbol umaške i savudrijske ribarske tradicije i specifične su isključivo za obalni potez od Savudrije do Karigadora – ne mogu se pronaći nigdje drugdje u svijetu.

Na lokacijama u Bašaniji i Moeli postavljene su četverojezične informativne table kako bi se građani i posjetitelji upoznali s njihovom važnošću.

Simbol prošlosti i kulturna vrijednost budućnosti
Nekada su grue služile za zaštitu barki od oluja i visokih valova, a danas predstavljaju vrijedan spomenik ribarske baštine Umaga i Istre. Iako se broj tradicionalnih drvenih batana smanjio, očuvanjem grua osigurava se trajni podsjetnik na pomorsku prošlost i naslijeđe ovog kraja.

Izvor: Glas Istre
Foto: Muzej Grada Umaga

Fotografije vezane uz objavu