Istra

Istra i dalje pri vrhu po novom porezu na nekretnine

Objavljeno: 15.07.2025.

Novi porez na nekretnine zahvaća vikendice i ostale nekretnine koje se ne koriste za stanovanje, a broj takvih objekata još nije poznat. Prema podacima Vlade, prazno je oko 600 tisuća nekretnina.

Prva rješenja već su stigla

Više od 400 općina i gradova povjerilo je Poreznoj upravi naplatu poreza na nekretnine, pa se većina rješenja očekuje krajem rujna. Neki gradovi, poput Vodica, Svetog Filipa i Jakova te Opatije, samostalno naplaćuju porez i već su poslali prva rješenja – u Vodicama su već uplaćeni prvi iznosi, a u tom gradu očekuju 2,5 milijuna eura prihoda ove godine.

Očekuju se veći prihodi

Prošireni porez na nekretnine bi, prema procjeni Vlade, općinama, gradovima i županijama trebao donijeti oko 70 milijuna eura, što je tri puta više od dosadašnjeg poreza na kuće za odmor. U praksi je broj novih obveznika veći, a formirat će se i posebni timovi za kontrolu nekretnina. Ističe se da se nekretnine oporezuju prema kvadraturi, iako neki smatraju da bi pravičnije bilo prema vrijednosti.

Razlike među gradovima i općinama

Zakonom je propisan raspon poreza od 0,60 do 8 eura po četvornom metru. Gradovi kao što su Umag, Vis, Sveti Filip i Jakov, Fažana i Baška Voda uveli su maksimalnu stopu, dok se u Dubrovniku i drugim gradovima porez razlikuje po zonama. Najveći hrvatski gradovi odabrali su razne iznose: Zagreb i Rijeka pet eura, Split 1,99 eura, a Osijek 0,6 eura po kvadratu. Dio općina odlučio se za minimalnu stopu, a neke su povećale ili smanjile iznos u odnosu na raniji porez na kuće za odmor.

Novost: županije dobivaju udio u porezu

Županije će od ove godine dobivati 20 posto naplaćenog poreza, što je izazvalo različite reakcije među gradovima. Također, tridesetak tisuća građana prijavilo je najam nekretnina kako bi izbjegli porez na nekretnine te će sada plaćati porez na dohodak od najma.

Izvor: Glas Istre