Istra

Novosti iz PU istarske

Objavljeno: 18.02.2025.

Ne ostavljajte ključeve u vozilima i zaštite svoj automobil od krađe

Policija savjetuje građane da zaključavaju automobile te da u njima ne ostavljaju ključeve i vrijedne predmete

Istarska policija je zabilježila dva slučaja krađe osobnih automobila.  U razdoblju od 14. do 17. veljače sa parkirališta u Kanfanaru otuđen je zaključan automobil Citroen Xsara, pulskih registracijskih oznaka, s pripadajućim dokumentima u vlasništvu 54-godišnjaka. Vlasnik je u događaju oštećen za više stotina eura.

U noći sa 16. na 17. veljače je pak iz dvorišta obiteljske kuće u Novigradu otuđen Citroen Berlingo, pulskih registracijskih oznaka, u kojem su se u bravi nalazili ključevi. Vlasnik je u događaju oštećen za nekoliko tisuća eura.

Budući da se u automobilu nalazio ključ, kako bi se spriječili ovakvi događaji, Policijska uprava istarska upozorava građane da prije napuštanja vozila poduzmu mjere kojima će zaštiti svoje vozilo od krađe. Vrata i prozore potrebno je zatvoriti, a vozilo zaključati, čak i ako ga napuštate na kratko vrijeme. Ključeve nemojte ostavljati u vozilu, kao ni dokumente, torbe, novčanike ili vrijedne predmete.

U slučaju da postanete žrtvom krađe, odmah o tome obavijestite policiju na broj 192 kako bi policijski službenici mogli što prije započeti tragati za ukradenim automobilom. 


Vozio dok mu je vozačka ukinuta i nepropisno prevozio djecu pa završio na sudu

Policija savjetuje da svojim neodgovornim ponašanjem ne ugrožavaju svoju i tuđu sigurnost, pogotovo sigurnost djece

Pazinska policija je jučer oko 13 sati na cesti Katun Gračaški - Jadrohi u vožnji zatekla teretni automobil novogradišćanskih registracijskih oznaka. Vozač se oglušio na svjetlosne i zvučne znakove policijskih službenika da zaustavi vozilo te je sustignut i zaustavljen kod mjesta Jadrohi.

Obavljenom kontrolom utvrđeno je da teretnim vozilom upravlja 24-godišnjak, kojemu je vozačka dozvola istekla 2021. godine, a koji ima izrečenu zabranu polaganja vozačkog ispita zbog ranije prikupljenih 12 negativnih prekršajnih bodova u razdoblju od dvije godine. Također je utvrđeno kako vozač nije bio vezan sigurnosnim pojasom, a u vozilu je prevozio troje malodobne djece koja nisu bila smještena u posebnoj sigurnosnoj sjedalici koja bi za vozilo bila pričvršćena sigurnosnim pojasom ili kopčom.

Kako ne bi dalje ugrožavao sigurnost cestovnog prometa, policijski službenici uhitili su muškarca te će ga danas predati nadležnom sudu, uz optužni prijedlog radi počinjenja prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Policija je sudu predložila izricanje novčane kazne u iznosu od 1.970 eura ili 60 dana zatvora te tri mjeseca zabrane upravljanja motornim vozilima.

Podsjećamo kako je vožnja, nakon što je vozačku dozvola ukinuta radi ranije prikupljenih bodova, ozbiljan prekršaj. Svi vozači kojima je vozačka dozvola ukinuta u obvezi su nakon proteka dvije godine ponovno polagati vozački ispit kako bi mogli ponovno upravljati vozilom.
Zakonom o sigurnosti prometa na cestama propisana je obaveza pravilnog prijevoza djece u vozilima. Vozači osobnih automobila i vozila za prijevoz tereta u kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi ne smiju prevoziti djecu nižu od 150 centimetara ukoliko ista nisu smještena u posebnoj sigurnosnoj sjedalici/postolju pričvršćenoj sigurnosnim pojasom vozila ili posebnim kopčama u vozilu (iso-fix) i suprotno načinu koji je odredio proizvođač sigurnosne sjedalice.

Vozač motornog vozila u kojem su ugrađeni sigurnosni pojasevi može na stražnjim sjedalima prevoziti dijete koje nije smješteno u sigurnosnu sjedalicu/postolje pod uvjetom da je dijete više od 135 cm i da je pravilno vezano sigurnosnim pojasom za odrasle.

Vozači osobnih automobila i vozila za prijevoz tereta u koje nisu ugrađeni sigurnosni pojasevi ne smiju u takvim vozilima prevoziti djecu mlađu od tri godine.


Najava prometne akcije kontrole vozača električnih romobila

Tijekom 2024. godine na području Postaje prometne policije Pula - Pola stradalo je 19 vozača osobnih prijevoznih sredstava

U cilju povećanja stanja sigurnosti u cestovnom prometu, Postaja prometne policije Pula-Pola će u srijedu, 19. veljače od 7 do 13 sati, provesti prometnu akciju ''Nadzor vozača osobnih prijevoznih sredstava''. Tijekom provođenja prometne akcije obavljat će se nazor korištenja zaštitne kacige prilikom upravljanja električnim romobilima i korištenja površine kretanja za tu vrstu vozila.

Tijekom 2024. godine na području Postaje prometne policije Pula - Pola zabilježeno je 18 prometnih nesreća vozača osobnih prijevoznih sredstava, u kojima je ozlijeđeno 19 osoba. Šest osoba zadobilo je teške tjelesne ozljede, a 13 osoba je lakše ozlijeđeno. Ističemo kako su uslijed naleta osobnih prijevoznih sredstava na pješake, dva pješaka zadobila teške tjelesne ozljede. 

Ovom prilikom posebno naglašavamo obvezu i odgovornost roditelja/staratelja i drugih osoba koje skrbe o mladim osobama koji koriste osobna prijevozna sredstva da prije kupnje istog poduzmu sve potrebne predradnje kako bi vozači bili što zaštićeniji i osposobljeniji za sigurno sudjelovanje u prometu. To znači kako je potrebno kupiti zaštitnu kacigu, a po potrebi i drugu potrebnu zaštitnu opremu. Također je prilikom kupnje električnog romobila potrebno voditi računa o radnom obujmu motora, a koji ne smije biti veći od 25cm³ ili čija trajna snaga elektromotora nije jača od 0.6 kW.

Vozače osobnih prijevoznih sredstava i pomoćnih pješačkih sredstava upozoravamo da koriste površinu namijenjenu toj kategoriji vozila (biciklističke staze, površine namijenjene kretanju pješaka, zone smirenog prometa i dr.), da koriste zaštitnu kacigu te da ne koriste mobitele i slušalice na oba uha prilikom sudjelovanja u prometu.