Na poziv predsjednika Zorana Milanovića, u službeni posjet Hrvatskoj stigao je talijanski predsjednik Sergio Mattarella.
Jačanje hrvatsko-talijanske suradnje
Predsjednici Milanović i Mattarella sastali su se u Uredu predsjednika Republike i razgovarali o političkim odnosima Hrvatske i Italije, europskim integracijama te aktualnim globalnim temama kao što su rat u Ukrajini i situacija na Bliskom istoku. Oba predsjednika naglasila su važnost Europske unije za obje zemlje.
Sastanci s vrhom hrvatske vlasti
Talijanski predsjednik sastao se i s predsjednikom Vlade Andrejem Plenkovićem te predsjednikom Sabora Gordanom Jandrokovićem. Razgovaralo se o jačanju suradnje u EU, NATO-u i regionalnim inicijativama, kao i o važnosti dobrosusjedskih odnosa i parlamentarnih veza.
Obrana, manjine i gospodarska razmjena
Plenković i Mattarella razgovarali su o suradnji u području obrane, izdvajanjima za modernizaciju Hrvatske vojske te položaju hrvatske manjine u Italiji i talijanske manjine u Hrvatskoj.
Italija je drugi vanjskotrgovinski partner Hrvatske. Tijekom 2024. godine robna razmjena iznosila je 8,41 milijardu eura, od čega hrvatski izvoz čini 2,74 milijarde, a uvoz iz Italije 5,67 milijardi eura.
Izvor: vijesti.hrt.hr
Foto: predsjednik.hr