Istra

Umag pod vodom nakon rekordne količine kiše

Objavljeno: 21.08.2025.

U kratkom vremenu na Umag palo preko 170 litara kiše po četvornom metru, poplavljene ulice i objekti diljem Istre.

Vatrogasci Umag:

"U protekloj noći u vremenskom periodu od 21h do 07h odrađeno je 60 intervencija, uklanjanja srušenih stabala, izvlačenja potopljenih automobila, a najviše izpumpavanja potopljenih prostora , dvorišta i prometnica.
Na intervencijama je ukupno učestvovalo 51 vatrogasca sa 17 vozila.
Ovom prilikom se zahvaljujemo pripadnicima DVD-a UMAGA, BUJA i NOVIGRADA na velikoj pomoći.
Posao još nije gotov, jer se nove dojave još redaju.
"

Nevrijeme pogodilo Istru, najgore prošao Umag

Snažno nevrijeme zahvatilo je u srijedu navečer, 20. kolovoza 2025., velik dio Istre, a najteže posljedice zabilježene su na području Umaga. U kratkom roku u gradu je palo više od 170 litara kiše po četvornom metru, što je dvostruko više od prosjeka za cijeli mjesec. Ulice su bile pod vodom, a promet se odvijao otežano.

Tuča, poplave i do 150 mm kiše

Osim obilne kiše, nevrijeme je bilo praćeno i tučom veličine oraha. Gradske su ulice preplavile bujične vode, a Županijski centar 112 Pazin zaprimio je više desetaka dojava o poplavama, uključujući i izbačene šahtove.

Na Poreštini je palo do 75 mm, dok su područja Bujštine i Buzeštine zabilježila do 65 mm oborina.

Crveni meteoalarm i upozorenje za građane

Za četvrtak, 21. kolovoza, DHMZ je izdao crveni meteoalarm za riječku regiju, uključujući i Istru. Očekuju se nova grmljavinska nevremena, jaki vjetrovi i obilni pljuskovi. Građanima se savjetuje pojačan oprez i praćenje uputa nadležnih službi.

U petak još nestabilno, za vikend više sunca

Petak donosi nastavak promjenjivog vremena – u unutrašnjosti još može biti mjestimične kiše, dok će na Jadranu biti nestabilno uz pljuskove i grmljavinu. No, vikend donosi olakšanje: subota i nedjelja djelomice sunčani i uglavnom suhi, s tek rijetkim pljuskovima, i to većinom u gorju. Uz slabu do umjerenu buru na sjeveru Jadrana te sjeverozapadnjak u Dalmaciji, vrijeme će biti svježije i ugodnije nego prethodnih dana.