Na umaškoj rivi održana je plesna manifestacija – najveći dječji balun na svijetu, na kojoj je sudjelovalo 111 djece u istarskoj narodnoj nošnji.
Najveća dječja plesna manifestacija na gradskoj rivi
Na platou gradske rive u Umagu održana je jedinstvena plesna manifestacija – najveći dječji balun na svijetu. U organizaciji Folklornog društva "Umag", u projektu je sudjelovalo 111 djece odjevene u istarsku narodnu nošnju, ispunivši sve uvjete za postavljanje novog rekorda i promoviranje bogate istarske kulturne baštine.
Folkloraši iz Istre i inozemstva
Manifestacija je okupila djecu iz raznih dijelova Istre i Austrije. Sudjelovali su mali folkloraši iz Žminja, Umaga, Tinjana, Linza i domaćini iz umaškog Folklornog društva. Zajedno su zaplesali balun – najpoznatiji istarski tradicijski ples – u velikom kolu na otvorenom.
Pokretači i planovi za budućnost
Pokretači inicijative, Larisa Šišić i Vlatko Možar, najavili su da je ovo tek početak – cilj je svake godine povećavati broj sudionika i stvarati tradiciju po kojoj će se Umag prepoznavati. U planu je i pokušaj službenog unosa u Guinnessovu knjigu rekorda, kao i organizacija sličnog događaja za odrasle.
Medalje i bogat kulturni program
Svako dijete sudionik dobilo je medalju za uspomenu na ovaj događaj. Nakon baluna, djeca su nastupila na Trgu slobode s kulturno-umjetničkim programom, uz zvuke tradicijskih glazbala i pjesme.
Međunarodna suradnja i projekt "Balunom po svijetu"
Umaški folkloraši ugostili su KUD Kvirin iz Linza, čiji su članovi već ranije sudjelovali u projektu "Balunom po svijetu". Gosti su imali priliku upoznati Umag, kušati lokalne specijalitete i zaplesati u najvećem dječjem kolu viđenom u ovom dijelu Europe.
Balun – tradicijski istarski ples
Balun je najpoznatiji tradicijski ples Istre, pleše se u paru uz istarsku glazbu i svirale. Ples karakterizira kružno kretanje, izmjene ritma i smjera, a izvodi se uz mihove, povezajući generacije i jačajući istarski identitet.
Umag je i ovim događajem pokazao koliko mu znači očuvanje tradicije i okupljanje zajednice kroz ples, pjesmu i zajedničke uspomene.
Izvor: Glas Istre
Foto: Glas Istre, Vlatko Možar, društvene mreže, Folklorno društvo