Tri izvrsne gastro destinacije zbog kojih se vrijedi uputiti u Istru

Tri izvrsne gastro destinacije zbog kojih se vrijedi uputiti u Istru
Photo Credit: Audi Hrvatska

Uputiti se na gastronomsku turu Istrom uopće nije jednostavno jer Istra ima toliko sadržaja da odabrati samo jednu, dvije ili tri lokacije predstavlja pravu, ali svakako slatku muku. Možete tome pristupiti na ukupno tri načina: prvi je odabrati provjerene adrese i proizvođače koji su dostigli razinu internacionalne prepoznatljivosti, a pritom rade na održiv način, što naravno ima svoju cijenu, ali i neosporivu vrijednost. Drugi od vas iziskuje jako dobru pripremu, puno proučavanja i ulaganje vremena kako biste izdvojili skrivene bisere čije vrijeme tek dolazi. Treći je način najmanje poželjan, a to je ići spontano u nadi da će vam se posrećiti i da ćete nabasati na neki biser. Mogućnost da se to dogodi stvarno je uzbudljiva, no prisutan je i rizik da ćete se vratiti doma bez gurmanskog iskustva koje ćete rado prepričavati, piše Jutarnji

Svoju avanturu započeli smo kratkim posjetom prekrasnom Limskom kanalu, a nakon obavezne (i samo jedne) čaše pjenušca i koje mesnate limske kamenice s nekoliko kapi limunova soka, rasporedili smo se po električnim automobilima kod kojih je bilo teško procijeniti koji je tiši. Kamenice su nam samo otvorile apetit pa nam je iduća destinacija bilo imanje Karlić tartufi u Paladinu kraj Buzeta. Sjeli smo u auto i odabrali programiranu rutu koja nas je od Limskog kanala prema mjestu Paladin vodila zavojitom cestom, jedva dovoljno širokom za naš automobil, a kamoli da se na njoj mimoiđu dva putnika namjernika. Poseban trijumf predstavljalo je izbijanje na cestu s pogledom na tirkizno akumulacijsko jezero Butoniga čije je dno nekada bilo dolina i, objasnili su nam kasnije tartufari, najveće nalazište tartufa u okolici.

Obitelj Karlić tartufari još od 1966. godine u Motovunskoj šumi, a danas od toga žive te surađuju s brojnim proizvođačima i izvoznicima koji njihove tartufe plasiraju u brojne restorane diljem Europe.

“Naša namirnica dolazi iz prirode i već smo na samom početku našeg rada shvatili da moramo biti jako oprezni prema prirodi jer je prije pedesetak godina, kad se krenulo s tartufarenjem u Hrvatskoj, bila dostupna puno veća količina tartufa nego danas. Shvatili smo da je to posljedica sve većeg broja neodgovornih lovaca koji u šumama ostavljaju plastiku, opuške i slično smeće. Upravo se zato pet puta godišnje okuplja naša zajednica tartufara i idemo zajedno čistiti šume i tako ih održavamo. Usto smo prije trinaest godina posadili preko četiri tisuće stabala hrasta i lješnjaka i tako stvorili šumu pogodnu za rast crnih tartufa. Sretni smo da smo nakon devet godina počeli pronalaziti prve tartufe. Ako se ne brinemo o prirodi, neće biti ni tartufa”, objasnila nam je Ivana Karlić Ban.

Uz čašu vina, fritaju, domaću kobasicu i sir s tartufima, neizostavni element odlične istarske zakuske svakako je maslinovo ulje. Kako bismo saznali kako napreduje berba maslina koja se posljednjih desetak dana odvija u maslinicima diljem Istre, uputili smo se do kušaonice i uljare braće Sandija i Tedija Chiavalona i prepustili se vodstvu energičnog Boška. Dok traje berba, opisao nam je simpatični član tima Chiavalon, sve je puno kašeta maslina koje dovoze što kooperanti, što radnici iz njihovih maslinika u kojima imaju oko osam tisuća stabala. Opisujući proces proizvodnje odveo nas je do prodavaonice iz koje gosti mogu viriti u sam pogon i promatrati kako nastaju ulja od buže, crnice, rožinjole, istarske bjelice i moražole koja zatim pakiraju u lijepo dizajnirane bočice.

Puni dojmova i novih informacija, dopustite si kratki odmor u Rovinju pa se za večeru uputite u atmosferični Cap Aureo smješten na petom katu Grand Park Hotela Rovinj. Zanima li vas kuhanje, obavezno rezervirajte mjesto s pogledom na otvorenu kuhinju gdje chef Jeffrey Vella s velikim timom kuhara i konobara raspravlja o sljedovima, dovršava jela i pregledava posljednji put tanjure prije nego dobro iskoordinirani konobari s njima krenu prema stolovima.

U kuhinjama vrhunskih chefova pitanja održivosti i otpada od hrane od velike su važnosti, a isto vrijedi i za rovinjski Cap Aureo u kojem Vella veliku pozornost posvećuje povrću, ali i iskorištavanju namirnica do maksimuma. Gosti Cap Aurea prepoznali su da Vella u svojoj kuhinji prati trendove koji neumoljivo idu prema sve većem udjelu održivo uzgojene hrane i to poglavito povrća na tanjuru: “Mi smo restoran koji voli povrće. Umjesto da na tanjurima imamo šezdeset posto mesa i ostatak bude povrće, kod nas je obrnuto i povrće nam je u fokusu, što se pokazalo kao jako uspješan pristup. Jako smo zadovoljni s našim dobavljačima jer su to sve mali obiteljski proizvođači. Imamo šest farmera koji samo za nas uzgajaju rajčice, luk, krumpir i sve drugo povrće.”

Zato sretan put i dobar tek!

Podijeli objavu sa prijateljima:

Facebook

IZ KATEGORIJE:

PRATITE NAS

najnovije objave:

Radio EUROSTAR

Umag - Buje - Novigrad

Umag, Hrvatska
[wpdts-date], [wpdts-time]
Previous slide
Next slide