Na zapadnom Balkanu, regiji s oko 20 milijuna ljudi, sve je manje neovisnih izvora informiranja. Posljednjih mjeseci gašenje međunarodnih projekata i pojačani politički pritisci dodatno su otežali rad novinarima.
Gašenje važnih medijskih projekata
Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) obustavila je financiranje neovisnih medija, a nakon toga je krajem lipnja prestao s radom Glas Amerike na Balkanu. Sredinom srpnja ugašen je i projekt Al Jazeere Balkans, a bez posla je ostalo više od 200 novinara. Vodstvo AJB-a pojasnilo je gašenje dijelom strategijom prelaska na digitalne platforme.
Pritisak na neovisne glasove u Srbiji
U Srbiji se neovisni novinari suočavaju s gotovo svakodnevnim prijetnjama i pritiscima, uključujući i tzv. SLAPP tužbe te otkaze ugovora oglašivača. Urednici televizija N1 i Nova S izrazili su zabrinutost zbog mogućeg političkog utjecaja nakon smjene uprave United grupe. Novinari N1 dobili su i prijetnje smrću, a uredništvo je zatražilo zaštitu od države, no odgovora nije bilo.
Odlazak stranih vlasnika i povratak države u medije
Profesorica Snježana Milivojević s Fakulteta političkih znanosti u Beogradu ističe da se, uz povlačenje inozemnih vlasnika, država ponovno jače uključuje u medijski sektor, posebno u Srbiji preko državnog Telekoma i povezane mreže kanala. Time su, uz političke pritiske, smanjeni izvori međunarodne podrške neovisnim redakcijama.
Neizvjesna budućnost profesionalnog novinarstva
Boro Kontić iz Media Centra Sarajevo naglašava da bez jake novinarske zajednice i državne potpore nije moguće očuvati profesionalno i neovisno novinarstvo, koje je važan temelj svakog demokratskog društva.
Izvor: Glas Istre