Poljska je postala dvanaesta zemlja Schengenskog prostora koja je privremeno vratila granične kontrole, a taj trend zabrinjava europske institucije.
Što se događa sa Schengenom?
Schengenski prostor je zamišljen kao područje slobodnog kretanja, ali sve više članica Europske unije odlučuje se na povratak graničnih provjera. Nakon Njemačke, sada je i Poljska uvela kontrole na svojim granicama, reagirajući na pojačane mjere koje su već nekoliko dana na snazi na njemačko-poljskoj granici.
Zašto se uvode kontrole?
Prema Schengenskom zakonu, države imaju pravo privremeno vratiti granične kontrole u slučaju izvanredne prijetnje, poput sumnje na terorizam ili većeg priljeva migranata. Kontrole mogu trajati deset dana, a u posebnim slučajevima i do dvije godine.
Koje zemlje provode kontrole?
Trenutno granične provjere imaju Poljska, Njemačka, Francuska, Nizozemska, Austrija, Italija, Slovenija, Danska, Švedska, Norveška, Španjolska i Slovačka. Belgija najavljuje početak kontrola tijekom ljeta.
Reakcije iz Bruxellesa
Europska komisija naglašava da kontrole moraju biti privremene i ograničene. No, primjer Bavarske i Danske pokazuje da se neke mjere zadržavaju godinama. Komisija može samo dati mišljenje o opravdanosti tih mjera, ali nema ovlasti zabraniti ih.
Mogu li sloboda putovanja i Schengen opstati?
Europski povjerenici pozivaju na hitno provođenje Pakta o azilu i migracijama, uvjereni da bi to moglo pomoći spasiti slobodu putovanja unutar EU do ljeta 2026. Ključ rješenja vide u jačanju vanjskih granica Europe.
Izvor: n1info.hr