Cijene hrane u Hrvatskoj porasle za više od 26 posto, najviše zbog uvoza
Uvozni proizvodi imali su jači utjecaj na rast cijena hrane u Hrvatskoj nego domaća proizvodnja, pokazuje istraživanje Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN). Istraživanje je obuhvatilo razdoblje od siječnja 2022. do srpnja 2024. i analiziralo odnose trgovaca i dobavljača u opskrbnom lancu hrane, pića i kućnih potrepština.
Distributeri češće dizali cijene
AZTN je istražio kako trgovci i dobavljači dogovaraju cijene i uvjete poslovanja. U analizi je sudjelovalo 49 trgovaca i 23 dobavljača, od kojih su 16 bili proizvođači, a 7 distributeri. Pokazalo se da su distributeri znatno češće mijenjali cjenike od proizvođača, što se odrazilo i na rast maloprodajnih cijena.
Trgovci su naglasili da sami određuju svoje maloprodajne cijene, uzimajući u obzir tržišne uvjete i konkurenciju. Manji trgovci ukazali su na nepovoljniji pregovarački položaj u odnosu na veće lance te na pritiske i uvjetovanja u nabavi.
Cijene porasle više nego u EU prosjeku
U Hrvatskoj su cijene hrane porasle za 26,1 posto, što je više od prosjeka Europske unije koji iznosi 24,3 posto. Proizvođačke cijene porasle su za 18,5 posto, dok je indeks uvoznih cijena iznosio 26,3 posto, što potvrđuje da su strani proizvodi snažno utjecali na poskupljenja.
Bez zabranjenih dogovora
Iako su primijećene česte promjene cijena, AZTN nije utvrdio postojanje zabranjenih dogovora među sudionicima tržišta. Kao glavni razlog poskupljenja navode se veći ulazni troškovi, poput cijena sirovina i energenata, ali i rast nabavnih cijena od strane stranih partnera.
Izvor: Glas Istre