Svijet

Nove sankcije Rusiji – što donosi najnoviji paket mjera Europske unije i reakcije ključnih saveznika

Objavljeno: 19.07.2025.

Europska unija je u petak usvojila novi, pojačani paket sankcija protiv Rusije. Ova odluka dolazi u kontekstu nastavka sukoba u Ukrajini i povećanih napetosti između Rusije i Zapada. Vodeći europski i hrvatski mediji izvještavaju da je riječ o najopsežnijem paketu do sada, s mjerama koje obuhvaćaju financije, trgovinu, tehnologiju te pojedince i tvrtke povezane s ruskim režimom.

Ciljevi i razlozi novih sankcija

Glavni cilj novog paketa je ograničiti rusku vojnu i ekonomsku moć, otežati financiranje sukoba i dodatno izolirati Rusiju na međunarodnoj sceni. Sankcijama se žele ograničiti izvoz i uvoz tehnologije, pristup europskim tržištima te onemogućiti financijske transakcije ruskih banaka i poduzeća.

Sadržaj mjera i očekivani učinci

Mjere uključuju zabranu izvoza određenih tehnoloških i industrijskih proizvoda, nove financijske restrikcije, zamrzavanje imovine osoba povezanih s ruskom vlašću te ograničenja u energetskom sektoru.
Analize medija predviđaju da bi ove sankcije mogle dodatno oslabiti rusko gospodarstvo, no ističu i moguće izazove za pojedine članice EU zbog prekida tradicionalnih trgovinskih tokova.

Reakcije Velike Britanije

Velika Britanija, iako više nije članica Europske unije, nastavlja provoditi vlastite sankcije prema Rusiji te ih često usklađuje s europskim i američkim mjerama.
Londonski mediji ističu da je britanska vlada i ovaj put najavila proširenje svojih restriktivnih mjera, posebno prema financijskom sektoru i luksuznim proizvodima iz Rusije. Velika Britanija također intenzivno surađuje s europskim i američkim partnerima u nadzoru provedbe sankcija, a njezina politika prema Rusiji ostaje stroga i dosljedna, bez najava popuštanja.

Stav Sjedinjenih Američkih Država i uloga Donalda Trumpa

Sjedinjene Države ostaju jedan od glavnih pokretača i zagovaratelja sankcija protiv Rusije. Aktualna američka administracija, prema izvještajima svjetskih medija, čvrsto podržava novi europski paket i nastavlja s vlastitim mjerama prema ruskim osobama i tvrtkama.

Međutim, u američkoj unutarnjoj politici primjetne su razlike u tonovima. Dio republikanaca, predvođen Donaldom Trumpom, ranije je bio skloniji blažem pristupu prema Rusiji, uz povremene javne izjave o mogućnosti pregovora ili čak ublažavanja sankcija, osobito u kontekstu gospodarskih interesa SAD-a.
Ipak, službena politika Sjedinjenih Država trenutno ostaje u skladu s europskim stavom: pojačani pritisak na Rusiju putem ekonomskih i političkih mjera, uz česte najave da će sve ovisiti o budućim ruskim potezima i unutarnjopolitičkim promjenama u SAD-u.

Šira slika i stav javnosti

U europskim i hrvatskim medijima ističe se nastavak odlučne i koordinirane politike Zapada prema Rusiji. Javnost je podijeljena – dio građana podržava snažne mjere kao nužan odgovor na krizu, dok drugi strahuju od utjecaja sankcija na cijene, energetsku sigurnost i svakodnevni život.

Novi paket sankcija potvrđuje jedinstvo Europske unije i njenih saveznika, uključujući Veliku Britaniju i Sjedinjene Države, u nastojanju da ograniče sposobnost Rusije za nastavak sukoba i destabilizaciju međunarodnih odnosa. I dok političke razlike, osobito u SAD-u, povremeno dolaze do izražaja, ključne zapadne sile i dalje djeluju koordinirano.
Idući mjeseci pokazat će kakav će biti konkretan utjecaj ovih mjera na globalnu politiku, gospodarstvo i svakodnevni život građana EU i šire.