Praznik rada u Europi i svijetu – kolike su plaće i kakvi radni uvjeti u zemljama u kojima su Hrvati - strani radnici
Dok Hrvati i dalje u velikom broju odlaze trbuhom za kruhom, ni u bogatijim europskim državama radnička svakodnevica nije bez problema. Inflacija, kriza stanovanja i nesigurnost radnih mjesta utječu i na one s višim standardom.
Francuzi na ulicama, Nijemci na odmoru
U Francuskoj, gdje prosječna plaća iznosi oko 2.600 eura, Praznik rada obilježen je masovnim prosvjedima i sindikalnim porukama o jedinstvu radnika. Okupljenima se obratio i vođa oporbe Jean-Luc Mélenchon, ističući važnost borbe za bolje uvjete rada.
S druge strane, u Njemačkoj, gdje su plaće također gotovo dvostruko veće od hrvatskih, Prvi maj je protekao opuštenije – većinom u prirodi i na plažama. Ipak, i ondje postoje izazovi: nedostatak radne snage i sve veće oslanjanje na useljenike, uključujući i Hrvate.
U Irskoj problem nisu plaće, nego stanovi
Irska, koja je zbog visokih plaća postala privlačna za brojne strane radnike, pa tako i mnoge Hrvate, danas se suočava s ozbiljnom krizom stanovanja. Prosječna plaća premašuje 3.000 eura, no visoke cijene najma i nedostatak stambenih jedinica uzrokuju sve veće nezadovoljstvo.
Grci traže više, prosvjedi i izvan Europe
U Grčkoj, gdje su plaće niže nego u većini članica EU, tisuće ljudi je u središtu Atene prosvjedovalo zbog niskih primanja i visokih troškova života. Zbog štrajka stao je javni prijevoz, uključujući vlakove, tramvaje i trajekte.
Prosvjedi povodom Praznika rada održani su i u Sjedinjenim Američkim Državama, Kubi, Južnoj Koreji i drugim državama, gdje su građani izrazili nezadovoljstvo ekonomskom neizvjesnošću i globalnim izazovima.
Iako motivi variraju, poruka je slična – radnici traže sigurnost, dostojanstvene plaće i bolje uvjete rada, bez obzira na to žive li u Berlinu, Dublinu ili Puli.
Izvor: net.hr