Svijet

Umro papa Franjo, čovjek koji je obilježio Crkvu u 21. stoljeću

Objavljeno: 21.04.2025.

Ažurirano 22.04.2025. - Sprovod pape Franje u subotu, Italija proglasila petodnevnu žalost

Vatikan je objavio da će sprovod pape Franje biti održan u subotu u 10 sati na Trgu svetog Petra. Misu će predvoditi kardinal Giovanni Battista Re. Papa Franjo bit će pokopan u bazilici Svete Marije Velike, prema vlastitoj želji. Njegovo tijelo trenutačno se nalazi u kapeli pansiona svete Marte, a od srijede ujutro bit će izloženo u bazilici svetog Petra. Vjernici će mu moći odati počast u srijedu od 11 do ponoći, u četvrtak od 7 do ponoći i u petak od 7 do 19 sati. Očekuje se dolazak svjetskih državnika.

***

Ažurirano 21.04.2025. - Papa Franjo preminuo od moždanog udara, potvrđena i smrtovnica

Vatikan je službeno potvrdio da je papa Franjo preminuo od moždanog udara koji je doveo do kome i zatajenja srca.

U službenom dokumentu koji je potpisao prof. Andrea Arcangeli, direktor vatikanskog Odjela za zdravlje i higijenu, navodi se da je smrt nastupila 21. travnja 2025. godine u 7:35 sati, u stanu pape Franje u rezidenciji Santa Marta.

Smrt je potvrđena elektrokardiogramom, a kao uzroci se navode moždani udar, koma i nepovratna kardiocirkulacijska insuficijencija. U dokumentu su zabilježene i prethodne zdravstvene poteškoće pape Franje, uključujući respiratorne infekcije, dijabetes tipa II i visoki tlak.

Skromnost do kraja: život u Domu svete Marte
Od početka svoga pontifikata 2013. godine, papa Franjo odlučio je ne živjeti u luksuznim papinskim apartmanima, već je svoj dom pronašao u gostinjskoj kući Svete Marte u Vatikanu. Taj skroman potez bio je snažan simbol njegove blizine narodu, ali i svećenicima s kojima je svakodnevno dijelio prostor i obroke.

U ovoj rezidenciji, Franjo je i preminuo, a sada će kuća ponovno imati važnu ulogu – primat će kardinale koji će birati novog papu, a tijekom konklave bit će potpuno zatvorena za vanjski svijet.

Tko bi mogao naslijediti papu Franju?
Budući papa naslijedit će Crkvu oblikovanu brojnim reformama koje je Franjo proveo, uključujući decentralizaciju i imenovanje mnogih neeuropskih kardinala. Među imenima koja se najčešće spominju kao mogući nasljednici nalaze se:

  • Luis Antonio Tagle s Filipina – blizak Franjinim stavovima, promicatelj inkluzije i evangelizacije.
  • Pietro Parolin iz Italije – iskusni vatikanski diplomat, poznat po uravnoteženim stavovima.
  • Peter Turkson iz Gane – glasni zagovornik socijalne pravde, čiji bi izbor bio povijesni trenutak.
  • Peter Erdő iz Mađarske – konzervativni kandidat, stručnjak za kanonsko pravo.
  • Angelo Scola – tradicionalist, već bio kandidat 2013., ali moguće prepreke zbog dobi.
  • Matteo Zuppi – predsjednik Talijanske biskupske konferencije i favorit mnogih u Vatikanu.

Izbor pape ostat će neizvjestan do trenutka kada bijeli dim iz dimnjaka Sikstinske kapele objavi novu glavu Katoličke Crkve.

***

Početna vijest:

Vijest o smrti pape Franje potvrdio je Vatikan u jutarnjim satima Uskrsnog ponedjeljka.

Kardinal Kevin Ferrell, vatikanski komornik, objavio je da je papa Franjo, u 7:35 sati, preminuo u Rimu. U priopćenju stoji da je cijeli život posvetio služenju Bogu i Crkvi.

Smrt Svetog Oca potresla je vjernike diljem svijeta. Franjo je bio poglavar Katoličke Crkve od 2013. godine, kada je preuzeo tu službu nakon ostavke pape Benedikta XVI.

Teško zdravstveno stanje posljednjih mjeseci

Papa Franjo imao je ozbiljne zdravstvene probleme tijekom posljednjih mjeseci.

U veljači je hospitaliziran zbog bronhitisa, a zatim mu je dijagnosticirana obostrana upala pluća i anemija. Njegovo stanje se pogoršalo krajem mjeseca, kada je razvilo zatajenje bubrega i respiratornu krizu.

Tisuće vjernika okupljalo se na Trgu svetog Petra i ispred rimske bolnice kako bi molili za njegovo ozdravljenje. Papa se posljednji put obratio javnosti 6. ožujka zahvalivši na molitvama.

Iako se krajem ožujka pojavio na balkonu bolnice i kratko se vratio u Vatikan, ostao je pod stalnim nadzorom liječnika. Njegovo stanje je zahtijevalo redovitu terapiju i pristup kisiku.

Odlazak pape Franje označava kraj jednog od najznačajnijih pontifikata u novijoj povijesti Katoličke Crkve.

Počivao u miru, sveti Oče. Hvala Ti za sve.

***

È morto papa Francesco, l’uomo che ha segnato la Chiesa nel XXI secolo

La notizia della morte di papa Francesco è stata confermata dal Vaticano nelle prime ore del Lunedì di Pasqua.

Il cardinale Kevin Ferrell, camerlengo vaticano, ha annunciato che papa Francesco è deceduto a Roma alle ore 7:35. Nel comunicato si afferma che ha dedicato tutta la sua vita al servizio di Dio e della Chiesa.

La morte del Santo Padre ha scosso i fedeli in tutto il mondo. Francesco era alla guida della Chiesa cattolica dal 2013, quando ha assunto il pontificato dopo le dimissioni di papa Benedetto XVI.

Gravi problemi di salute negli ultimi mesi

Papa Francesco ha affrontato seri problemi di salute negli ultimi mesi.

A febbraio è stato ricoverato per una bronchite e successivamente gli è stata diagnosticata una polmonite bilaterale e l’anemia. Le sue condizioni si sono aggravate verso la fine del mese, con insufficienza renale e crisi respiratoria.

Migliaia di fedeli si sono radunati in Piazza San Pietro e davanti all’ospedale romano per pregare per la sua guarigione. Il papa si è rivolto al pubblico per l’ultima volta il 6 marzo, ringraziando per le preghiere.

Anche se alla fine di marzo si è affacciato dal balcone dell’ospedale e brevemente ritornato in Vaticano, è rimasto sotto costante supervisione medica. Le sue condizioni richiedevano terapie regolari e l’uso dell’ossigeno.

La scomparsa di papa Francesco segna la fine di uno dei pontificati più significativi della storia recente della Chiesa cattolica.

Riposa in pace, Santo Padre. Grazie di tutto.